Biker: Denise od kuda dolaziš, čime se baviš?
Denis: Zovem se Denis Peroš, dolazim iz Zadra, grada koji je poznat, između ostalog, i po zalascima sunca… jedan razlog vise za dobru fotografiju.
Biker: Je li fotografija hobi ili posao?
Denis: Fotografija me odvukla iz hobija u posao, tako da je moje područje djelovanja sada sportska, aero, adventure, pejzažna fotografija.
Biker: Postoji li neka zanimljiva priča o tvojim počecima, mislimo na početak bavljenja fotografijom?
Denis: Uhh…bilo je to davno, ali uvijek sam težio zabilježiti neka događanja, a kako sam dosta nemiran to sigurno nije bila mrtva priroda.
Biker: Kada i zašto je, odnosno je li uopće došlo do značajnijeg fokusiranja na sportsku fotografiju?
Denis: Sportske i avanturističke aktvnosti su bile oduvijek oko mene, a fotografija je postala sredstvo prenošenja informacije drugima što radimo, gdje boravimo I što smo imali prilike doživjeti. To me povezalo i s drugim istomišljenicima kako na području mtb-a, tako i s ostalim sportovima .
Biker: Osim biciklizma, fotografiraš li aktivno i druge sportove, odnosno neka druga područja? Obzirom da smo dosta surađivali, vidjeli smo da posljednje vrijeme jako puno bilježiš predivne kadrove prirode iz cijele RH?
Denis: Da, surađujem za sve sportove koji su u prirodi. Mogli bi reći da se sportska scena proširila i da su ljudi željni povratku u prirodu, a time se otvorilo mnogo outdoor sportova..
Moramo spomenuti našeg Danijela Lacka kao medijskog pokretača scene outdoor sportova, čovjeka koji je sudionik mnogih projekata i on je jedan od krivaca što su mali sportovi došli na Tv i u ostale medije. Hvala Lacko !!!
Isto tako u zadnje vrijeme se dosta leti I slikaju aerofotografije, a tu moram spomenuti Borisa Kačana i zahvaliti mu što me potakao na još bolji, teži rad….ali ono što doživiš se ne zaboravlja.
Biker: Kakva je po tvojem mišljenju budućnost sportskih fotografa i fotografije u Hrvatskoj? Kakva je kvaliteta sportskih fotografa u Hrvatskoj?
Denis: Sportska fotografija nije jednostavna i lagana, treba imati onaj pravi osjećaj za trenutak, događaj i pejzaž. Budućnost je odlična jer outdoor sportovi su sve prisutniji: zimska liga mtb, cestovna natjecanja, trekinzi, trailovi, padobranstvo, moto, triatloni …. Uz krajolike koje mi imamo u HR …to je neopisivo.
Hrvatska ima jako dobre sportske fotografe … da ne ističem pojedince… ali treba težiti onom što rade Cerveni, Mondini, Philip Platzer, Keizer, Vučković i ostala ekipa.
Biker: Što je, pored mirne ruke, oštrog oka i dobre opreme najvažnije za kvalitetnu sportsku fotografiju? Pretpostavljamo da je bez dobre inspiracije jako teško napraviti dobru fotografiju.
Denis: Fotografija treba biti atraktivna, oštra i uhvaćena u pravom trenutku. Publika je ta koja ocjenjuje i treba prihvatiti njenu kritiku, raditi na sebi jako puno, pogotovo kondicijski.
Oprema je nužna ali nije presudna za dobar kadar o kojem ipak odlučuje čovjek .
Biker: Znamo da tu i tamo voziš bicikl, većinom u slobodno vrijeme... Da li ti je draži bicikl ili fotoaparat? Poželiš li nekada i ti biti predmet fotografiranja ili ti je draža tvoja standardna pozicija iza fotoaparata?
Denis: Vozim MTB rekreativno, ali mislim da je bolje da sam ja iza aparata, a naprijed neke mlađe snage.
Biker: Kakvu foto-premu koristiš? Pretpostavljamo da se radi o opremi iznimne vrijednosti?
Denis: Oprema je Canonova, uglavno se koriste L objektivi, a ja volim i Zeissov program manualnih objektiva. Da bi sve to bilo odrađeno do kraja potrebni su i kompjuteri (Imacovi), programi i normalno velike količine HDD-ova
Biker: Može li se sportska fotografija naplatiti u Hrvatskoj? Postoji li interes organizatora biciklističkih utrka za fotografiranje njihovih utrka? U svijetu je to sastavni dio proračuna svake utrke...
Denis: Može, mislim da se i taj dio pomakao jer su organizatori uvidjeli da bez kvalitetnih fotografija nema interesa sponzora, publike, natjecatelja… a tu treba zahvaliti portalima i časopisima kao što je Biker.
Biker: Što smatraš svojim najvećim uspjehom u svijetu fotografije? Koje događanje ćeš pamtiti do kraja života?
Denis: Uspjeh je kod nas sigurno to što smo pokrenuli Zimsku ligu MTB-a, s preko 150 natjecatelja po utrci u zimskom periodu. Absa Cape Epic –priča je za sebe, daleko najorganiziranija etapna utrka, teški tereni, ali je srce puno jer to je F1 u MTB-u.TransDinara …naš dragulj kojeg treba izbrusiti do kraja i da jednog dana postane poput Tour of Croatia ali u MTB-u
Biker: Gdje se vidiš u budućnosti?
Denis: Volio bih vidjeti kako bi funkcionirao na Paris-Dakru, s laganom pauzom u povratku na Kubi….
Photo: Denis Peroš (privatna arhiva)