Tekst: Darko Rogina, running specialist, glavna slika: lee-weng
Sjećate li se Emila Zatopeka, Paavo Nurmia, Jessea Owensa ili Abebe Bikilu prije pedesetak i više godina i tenisicama u kojima su oni trčali? U vojnim čizmama, kožnim šlapicama, tenisicama sličnim današnjim startasicama ili bosi. A trčali su svjetske rezultate i postavljali rekorde koji bi i danas bili svjetski!
Odabrati tenisice za svakodnevni trening ili rekreativno trčanje 2-3 puta tjedno možda izgleda komplicirano, no zapravo nema tu previše filozofije. U današnje doba dodatno nam otežava velika i prevelika ponuda modela, no nije li bolje imati mogućnost izbora umjesto ona 2 modela i 3 trgovine s početka priče?
Prilično "osobna" stvar
Odabir adekvatnih tenisica znači da su najbolje za vas i vaše stopalo, jer danas su sve tenisice renomiranih proizvođača dobre, većinom i odlične i nećete pogriješiti odabirom bilo kojeg od njih. Čak je moguće da se u nekom vama nepoznatom proizvođaču za kojeg nikada niste čuli, a prodavač vam ih ponudi ili preporuči, možda skriva najbolja tenisica za vas. Ne bježite od njih, isprobajte ih!
Često mi u trgovinu dođu pojedinci s izjavom: "Rekao mi je prijatelj da kupim samo te i ni jedne druge, njemu su najbolje" ili "Počeo sam trčati...rekao mi trener trčanja da kupim tenisice tog proizvođača". Imao sam slučaj djevojke koja je tek počela trčati i sa sobom donijela malu kuhinjsku vagu jer su joj savjetovali da kupi najlakše!? Ajooojjj!
Nemamo svi ista stopala, ni iste noge, ni način trčanja nam nije isti, a niti stoji da tenisice za svakodnevno trčanje moraju biti najlakše. Čak ni za utrku! Možda za brze trkače da, ali za većinu rekreativaca NE! Tenisice birate za sebe, svoje noge i stopala, za vaš stil trčanja i za podlogu po kojoj ćete trčati. Zato ne slušajte nužno druge koji vam savjetuju određeni model jer njima odgovara. Niti cijena tenisica ne određuje nužno njihovu kvalitetu. I one od 800 kn mogu biti odlične, kvalitetne, izdržljive kao i one od 1500 kn.
Danas ima puno odličnih proizvođača i svi oni nude tenisice izrađene najnovijim tehnologijama, iz najmodernijih materijala, a sve su lagane i prozračne. Jedne imaju zračne jastuke, druge gel, treće boost, četvrte BioMoGo DNA pjenu... itd, itd. Sve je to super, sve je za 5! No nije sve u tim novitetima i tehnologijama.
Za odabir tenisica za trčanje bitne su svega dvije, tri stvari
PODLOGA - Vrlo važno je po kakvoj ćete podlozi trčati. Hoćete li trčati isključivo po asfaltu ili po raznolikom terenu izmjenjujući cestu i šumske zemljane stazice? Nema smisla kupiti trail tenisice za cestu ma koliko vam se one sviđale.
90% tenisica za trčanje namijenjeno je za trčanje po različitim podlogama. U njima ćete moći raditi krugove na atletskoj stazi, odraditi makadam, a moći ćete po suhom vremenu istrčati i neko strmije brdo.
Za trčanje isključivopo cesti, trebali biste ipak odabrati "mekše" tenisice, s debljim potplatom koji će bolje apsorbirati silne i jednolične udarce vaših koraka i na taj način štititi vaše mišiće i zglobove.
STOPALA - Druga bitna stvar je kakva stopala imate, jesu li spuštena ili ne, kako gazite, imate li pronaciju (je li vam doskok na središnji, vanjski ili unutarnji dio stopala). Trčite li po petama npr, što i nije baš dobro, to se može ublažiti adekvatnim modelom.
Imate li spuštena stopala, odabirom pronacijskih tenisica, možete djelomično ispraviti taj " prirodni defekt" stopala i pružiti im bolju potporu. Time ćete zaštititi koljena ili kukove i spriječiti buduće ozljede. Jedina bolja opcija od pronacijskih tenisica su ulošci napravljeni baš po vašim stopalima, ali o njima drugom prilikom. Suprotno, ako u slučaju spuštenih stopala kupite neutralne tenisice, ma koliko one vama bile ljepše, skuplje, ili vas netko nagovara na njih, one će vaš problem još više istaknuti, još više "iskriviti" vaš korak i zasigurno dovesti do nekih ozljeda.
Ako ste se s trčanjem susreli po prvi puta u poznijim godinama i niste prošli nikakvu atletsku školu te trčite izrazito po petama, tada su vam preporučljive stabilne tenisice s debljom i širokom petom te s više ojastučenja na peti. Nikako neke tenke sa tankim potplatom, race tenisice, minimalističke i slično.
Kod trail/treking tenisica nema, a i nije potreban, veliki izbor tenisica prema pronaciji ili ojastučenju potplata, jer se trči po prirodnim i mekšim podlogama, šumskim zemljanim ili makadamskim putevima. Koraci su kao i doticaj stopala i tenisica s podlogom uvijek različiti, malo ste na prstima, malo na peti, na punom stopalu pa koso prema unutra ili prema van. Još k tomu uzbrdo, pa nizbrdo. U trailu noga i stopalo uvijek "rade". Udarci stopala i koraci nisu jednolični kao kada trčite po asfaltu ili uređenim stazama. Trail tenisice su čvršće, potplat je malo krući radi tehničkih terena i veći je naglasak na izboru samog potplata, na gripu i vrsti i veličini ripni.
U odabiru tenisica vrlo je važan i kalup tenisice koji mora odgovarati vašoj nozi. Modeli se razlikuju po širini i visini, stabilnosti, tvrdoći, ali i nagibu potplata tzv. "dropu", i prema tome treba birati. Između više isprobanih tenisica jednog ili više proizvođača, razlika u kalupima odnosno modelima tih tenisica može biti velika i jedne će vam odgovarati više nego druge. Kad se suzi odabir na odgovarajuća 3-4 modela tenisica, prema vašem stopalu i načinu trčanja, treba odabrati one u kojima se vaša noga najbolje osjeća, one koje su vam najbolje "legle".
VELIČINA - Najbitnije od svega je kupiti odgovarajuću veličinu tenisica. Sve ovo napisano do sada pada u vodu, ako kupite premale tenisice. Ne gledajte striktno broj koji piše nego svakako isprobajte tenisice. Različiti brandovi imaju različite kalupe, pa od jednog možete nositi broj 43, što je 44 kod drugog. Tenisice moraju biti veće min 1 broj ili 1 cm od vaših nogu ili cipela i salonki koje birate za svadbu.
Niste li sigurni u svoj odabir modela, savjetujemo vam kupovinu tenisica u specijaliziranim trgovinama.
Kada vaše tenisice...
- počnu pokazivati znakove istrošenosti npr. kad vam se donji dio potplata (guma s ripnama) istroši, tenisice su za umiroviti, baciti ili saditi krumpire u njima!
- tj. njihov potplat od dugogodišnjeg nošenja sabije u jednu stranu (na onu na koju gazite) znači da ste te tenisice trebali baciti prije godinu dana.
- vizualno su i dalje ok i ne vide se znakovi istrošenosti (radite malo km, trčite 1-2x tjedno ili mjesečno), no stare su 3-5 godina, to isto znači da je vrijeme za zamjenu. Potplat i pjena su dali svoje, izgubili elastičnost, mekoću i svojstva amortizacije udaraca. Znači, počinjete trčati i imate tenke kupljene u Trstu prije 10 godina koje izgledaju kao nove? Ne, nee i neeee!
Istrošenost tenisica na bilo koji način, jel od silnih kilometara, dugogodišnjeg korištenja ili samo stajanja, kao i odabir krivih tenisica mogu negativno utjecati na vaše trčanje, stil i korak i tako utjecati na sklonost ozljedama i bolovima u stopalima, koljenima i kukovima.