Pannonian Challenge je jedan od malobrojnih svjetskih festivala ekstremnih sportova koji objedinjuju BMX, skate, inline i MTB natjecanja, kao i brojne koncerte. Natjecanje nije važno samo za ljubitelje ekstremnih sportova i njegove natjecatelje, već i za grad Osijek kojem je baš ono najprepoznatljiviji brend.
Još 1999. godine održan je prvi Pannonian pod nazivom “Tko prvi, govno mrvi”, a već 2000. natjecanje u ekstremnim sportovima dobiva naziv Pannonian Challenge, a prvi se Pannonian održava na Iktusu. Samo tri godine kasnije, 2003., event se premješta u novoizgrađeni skatepark na srednjoškolskom igralištu, a iste se godine prvi put održava i bogat glazbeni program.
Iz godine u godinu Pannonian se sve više širio, a 2006. je razvoj išao pretežito u kulturnom pogledu, tako da se počinju održavati izložbe fotografija u sklopu događaja. Dodatak kulturnom dijelu Pannonian-a je i Art Jam osnovan 2010., tj. natjecanje u izradi grafita koje je nastalo u čast Bakiju koji je izradio prvi logo Pannoniana.
Event ne bi nikada došao do ovog stupnja da nije bilo vrijednih volontera. Upravo je zbog toga godine 2012. Udruga Pannonian dobila pečat grada i Volontersku nagradu, a iste je godine još jedno priznanje dodatno povećalo slavlje – Pannonian Challenge izabran je za najbolji ekstremni događaj po izboru čitatelja DNA portala. Te godine manifestaciji se pridružila i skupina mladih breakera koji su osnovali natjecanje u break danceu, tzv. B-Boying koji je i danas u programu Panonnian Challenge-a.
Zahvaljujući svim navedenim priznanja, očekivan korak bio je taj da festival dobije dugo traženu novu, veću lokaciju. To se i ostvarilo 2013., kada festival seli na svoju sadašnju lokaciju, prostraniju lijevu obalu Drave. u Osijeku. Još je jedno priznanje za dugogodišnji rad i nagrada za cjeloviti pristup sportskom marketingu koju su dobili Vipnet i Pannonian Challenge. Potencijal projekta prepoznao je i Predsjednik Republike Ivo Josipović koji postaje pokrovitelj manifestacije. Iste godine počinje live prijenos eventa na Sportskoj televiziji, a kao točka na i, 2013. se održalo i prvo wakeboard natjecanje na Pannonianu.
Petnaesto izdanje Pannonian Challenge, koje se održalo 2014., zaokružila je premijera istoimenog dokumentarnog filma Pannonian koji opisuje doslovno sve – od krvi, znoja i suza sve do neizrecivog ponosa organizatora.
U malo bližoj povijesti, točnije 2015., Pannonian Challenge posjećuje 20 000 ljudi, najveći broj do sada, a 2016. Pannonian Challenge XVII održat će se pod pokroviteljstvom Vlade RH, Hrvatske turističke zajednice, a uz to sve uvršten je i u top 10 manifestacija po izboru HTZ-a. I na kraju, nešto što će biti kruna ovih 17 godina rada, jest Svjetski kup u BMX-u kojeg s nestrpljenjem očekuju oranizatori, ali i brojna publika koja će, uopće ne sumnjamo, u velikom broju stići na mjesto događaja!
Spektakl u gradu na Dravi, za predstavljanja ovogodišnjeg izdanja Pannonian Challenge-a najavio je Jurica Barać, voditelj festivala: "Čast mi je i zadovoljstvo u ime Udruge Pannonian najaviti Svjetski kup u BMX-u u sklopu sedamnaestog Pannonian Challengea! Ponosni smo što će grad na Dravi od 15. do 23. srpnja ugostiti najveća svjetska imenau BMX-u, skateu i rolama koji će izvoditi do sada neviđene trikove te kao i svake godine uživati u prijateljskoj atmosferi Pannonian Challengea! Želim se zahvaliti svim sportašima, sponzorima, medijima, i našoj osječkoj publici koja nas motivira da iz godine u godinu rastemo!"
Ovogodišnji će Panonnian Challenge tako okupiti sve ljubitelje BMX-a, skatea, inlinea, kao i fanove urbane kulture i glazbe. Očekuje se sama krema ekstremne scene, a kolike je razmjere poprimilo natjecanje, potvrđuje i činjenica da je ukupni nagradni fond težak nekoliko desetaka tisuća eura.
Uopće ne treba sumnjati da će i ove godine Osijek biti nezaobilazna stanica svim BMXerima jer je Pannonian Challenge ove godine postao jedan od stopova UCI BMX Freestyle World Cupa pa je sukladno tome preuređen i cijeli skate park. Za park, koji ćete ove godine vidjeti u potpuno novom ruhu, potrošeno je oko 250 kilograma boje, nekoliko tisuća štafli, oko 500 drvenih ploča te preko 36 000 šarafa.
Sve su pripremne radnje već izvršene kako bi čak 400 sportaša iz više od 55 država, 50-tak glazbenika te isto toliko umjetnika i plesača moglo pokazati sve svoje kreacije i publiku ostaviti bez daha. A sve ovo ne bi bilo moguće da nije bilo čak 160 volontera koji će odraditi preko 9000 volonterskih sati.
Osim sportskog i glazbenog dijela, nikako ne treba zaboraviti i na kulturni segment festivala koji ove godine dolazi u puno većem opsegu. Osim što ćete moći uživati u nastupima svjetskih vozača i plesati uz ritmove odličnih glazbenih imena, svakoga ćete dana u društvu kulturnjaka moći pokazati i svoju umjetničku crtu.
Cijeli kulturni program službeno će započeti u petak 15. srpnja i to izložbom u dobro nam poznatoj galeriji Kazamat, gdje će konačno i službeno startati ovogodišnje izdanje Pannonian Challenge-a. Svoje će radove izložiti writeri Slaven Kosanović Lunar, Ivo Kosanović, Miro Petković Modul, Goran Rakić, Ivan Sajtos, Srđan Toth te Vedran Bjelobradić. Ostatak izložbe pripremila je ekipa s Umjetničke akademije u Osijeku, a to su redom Jasmin Mišković, Martina Kovačević, Ena Janković, Marin Meković, Vinko Vidmar i Mario Skender Sob. Početak je u 20 sati, a izložbu možete pogledati i svakog sljedećeg dana festivala od 10 do 13 sati.
Što sve zapravo nudi njihov kulturni koncept? Mladi tim umjetnika s Umjetničke akademije pripremio je brojna iznenađenja koja definitivno morate probati! Talentirani umjetnici vodit će Kiparsku koloniju gdje će pokazati kako se izrađuju skulpture najrazličitijih dimenzija. Isto tako, pridružit će im se kolegice i kolege s dvjema predstavama naziva „Mjesečina“ i „Putovanje u središte sebe“ koje nikako ne želite propustiti.
Organizatori su pripremili i nešto za one koji su cijeli život u hip-hop kulturi – Graffiti Workshop, DJ Workshop, MC Workshop te Beatbox Workshop će sve okupljene zasigurno impresionirati pokazujući još jednu stranu umjetnosti.
Naravno da organizaotori nisu zaboravili na najrazigraniju i najveseliju ekipicu na Pannonianu. Tijekom dana, za one najmlađe, tu je Mali tečaj glume koji će voditi glumica Ana Marija Jurišić, dok će se maleni likovnjaci moći okušati na Dječjoj kiparskoj radionici koju vode Ena Janković i Martina Kovačević.
Detaljan raspored i satnicu kulturnog dijela ovogodišnjeg izdanja Pannonian Challenge-a pogledajte ovdje.
I za kraj, informacije o prijevozu, smještaju, hrani i ostalim detaljima važnima za vaš dolazak i boravak u Osijeku potražite ovdje! Jel vrijedna ekipa Pannonian Challenge-a mislila je na sve!
Raspored događanja Pannonian Challenge 2016
Izvor: Pannonian Challenge
Photo: Fise