Jedan od onih natjecatelja koji su svojim nastupima obilježili neke od proteklih sezona u novu sezonu kreće s novim sponzorom! Tomislav Katalenić predstavlja Trek Procaliber 9.9. RSL.
Rog Joma mu je, naime, omogućila da svoje pripreme i buduće utrke odrađuje na Trek biciklu/ima.
Prvi koji mu je tako isporučen dolazi iz kategorije `hardtail` bicikala, a izabrao je njihov TOP model – Procaliber 9.9 RSL model. A sada riječ prepuštamo Tomislavu!
Pri odabiru sam se dvoumio što odabrati iz Trek ponude, da li ići na `hardtail` ili `fully`? Zadnjih nekoliko godina, a pogotovo posljednju godinu praćenja utrka, čitanja raznih online foruma, ali i razgovora s ostalim kolegama iz našeg sporta, shvatio sam da je sve više mišljenja kako su `fully` bicikli (op.a. bicikli s obje suspenzije) budućnost najvećeg broja vozača, odnosno natjecatelja.
Takvo mišljenje zasigurno se razvilo zbog sve zahtjevnijih staza koje se danas pripremaju i na kojima natjecatelji voze što na utrkama, a na kraju krajeva i na treninzima. Međutim, mi u Hrvatskoj još uvijek nismo dosegli razinu staza kakve gledamo na utrkama, primjerice, Svjetskog kupa. Stoga smatram da `fully` (FS) bicikl ni nećete imati prilike doista iskoristiti u potpunosti.
Obzirom na iskustvo vožnje na `fully`, a posljednih nekolika sezona i na `hardtail` (HT) biciklu, puno sam jednostavnije zaključio što meni uistinu treba obzirom na moj stil vožnje, ali i gledajući utrke na kojima planiram nastupiti u sezoni koja je ispred mene.
Uz sve navedeno, Trek Procaliber i nije `čistokrvni` HT bicikl što je bio još jedan dodatan razlog zbog kojega sam ga odabrao. Ono što svakom preporučam prilikom kupovine novog bicikla je da ne gleda što drugi voze, već da se propita gdje i kako voziti bicikl koji kupuje za sebe! To neka svakako bude glavna nit vodilja pri odabiru novog bicikla. Većina biciklista svoj će MTB bicikl voziti na utabanim stazama, makadamima pa čak i asfaltnim cestama. Za to vam sigurno nije potreban FS bicikl. Naime, u startu ćete skuplje platiti osnovni model FS bicikla, dok ste za te iste novce već mogli dobiti vrhunski HT bicikl s „jačom“ opremom! Uza sve to, HT bicikl će biti osjetno lakši (op.a. barem 1kg, ako ne i više), održavanje će biti jeftinije i nećete imati `borbu` s raznim zvukovima koje će ispuštati vaš FS nakon nekoliko pranja (op.a. koje vozači većinom rade s `mini wash-em`).
Sve ovo pišem iz vlastitog iskustva obzirom da sam i sam vozio gotovo sve utrke u Hrvatskoj ali i dosta utrka izvan Hrvatske, među kojima je i ona najpoznatija Absa Cape Epic. Primjerice, ukoliko se spremate za Absa Cape Epic utrku, tu dileme nema i za tu namjenu svakako bih preporučio FS bicikl. Naime, na utrci sličnog karaktera vrlo ćete se brzo „umoriti“ vozeći na HT biciklu. Uistinu nije jednostavno 8 dana provesti u sjedalu dan za danom. U Hrvatskoj bih izdvojio možda nekoliko utrka, iako i ne bih rekao utrka, neko par segmenata na utrkama gdje bih dao prednost FS biciklu nad HT biciklom. To je prije svega maraton u Crikvenici i ona `prokleto` duga ravnica nakon prvog dužeg spusta gdje na HT ne znaš da li ti je bolje sjediti, voziti na nogama ili hodati, odnosno trčati s biciklom. Druga staza je ona u Vodicama gdje na nekoliko segmenata uspona i spusteva FS sigurno ima prednost u rukama pravog vozača. TransDinara i spustevi koji tamo „vrebaju“ vozače sigurno će biti lakši `zalogaj` na FS biciklu. Utrka koju još nisam vozio, ali i koju bih volio voziti u 2017. – `4 otoka` – spominje nekoliko segmenata na svojim etapama gdje izrazito pate vozači na HT biciklima.
Nekima se sve nabrojano sada čini puno ,međutim kada u obzir uzmete da u sezoni vozite utrku gotovo svaki vikend onda ovaj broj i nije tako velik (naravno ima tu još par utrka ali ove su meni osobno bile najvažnije za spomenuti jer su ostavile takav dojam na mene). Međutim, u cijeloj ovoj priči ima jedan bitan detalj. Bicikl poput Trek Procaliber-a nije klasični HT bicikl. Zašto? Upravo zato jer koristi naprednu tehnologiju ISOSPEED koju je Trek koristio i dalje koristi na svojim cestovnim biciklima Domane.
Upravo taj koncept i rješenje pruža Procaliber biciklu onaj mali dio udobnosti koji bi u određenim trenucima činio razliku između FS ili HT bicikla. Kako je uopće u Trek-u došlo do razvoja tog koncepta? Upravo iz razloga što su staze postale sve zahtjevnije i HT bicikl su počeli polako izlaziti iz upotrebe, barem u natjecateljskom smislu. S IsoSpeed tehnologijom HT bicikl dobiva onaj dio udobnosti, odnosno bolji grip koji klasični HT bicikl gubi nad FS biciklima posebice na zahtjevnom terenu. Nemojte me krivo shvatiti, ovdje je i dalje riječ o HT biciklu, ali samo o onome koji je spreman odgovoriti na teže uvjete na terenu uz minimalan gubitak performansi HT bicikla.
Kao što sam već ranije i spomenuo, Trek Procaliber 9.9 RSL najjači je model koji Trek ima u ponudi iz istoimene serije. U prvom redu bicikl je namijenjen vozačima koji voze `cross-country` (XC) utrke, a svoje mjesto nalazi i kod vozača koji voze maratone ili neke druge utrke u kojima mtb postoji kao segment utrke (op.a. kros duatlon, triatlon…). Trek je `u` ovaj model stavio najjače, najlakše, najbolje i najtvrđe dijelove koje trenutno posjeduje počevši od okvira koji je u potpunosti izrađen od super laganog OCLV karbona za brdske bicikle već spomenutog IsoSpeed-a, Boost nabe na prednjem i stražnjem kotaču te pogonskoj osovini, ali i `Control Freak` sustava (op.a. sustav provođenja sajli i bužira kroz okvir bicikla), `Micro Truss` (op.a. naziv za provođenje zip vezica u slučaju potrebe za vanjskim bužirima) itd.
Za prednju suspenziju pobrinuo se FOX pa na ovom modelu dolazi njihov top model za XC vozače – FOX 32 SC sa `lockout` opcijom na volanu. O ovoj vilici posvetiti ću posebnu blog objavu kako bi mogli saznati što više detalja iz „prve ruke“.
Za grupu mjenjača zaslužan je SRAM sa svojom najnovijom 12-brzinskom grupom XX1 Eagle koja me oduševila rasponom brzina koje pruža. Zadnji zupčanik od 50 zuba izgleda nevjerojatno uživo, gotovo kao cirkular. Zamislite si samo koliko je to puno zuba na zadnjoj kazeti kad znamo da cestovni `Compact` pogon ima 50 zuba na velikoj šajbi. Jedva čekam da skupim još više kilometara i iskustva s ovom grupom kako bih isprobao te brojne mogućnosti koje pruža.
Set kotača koje nalazimo na ovom modelu ovaj puta ne dolazi od „njihova“ Bontrager-a već od jedne od najjačih kompanija za kotače – DT Swiss. Riječ je o modelu XMC 1200 koji je jedan od najjačih modela iz serije mtb kotača, a to potvrđuje i činjenica da je upravo takve kotače vozio Nino Schurter na utrkama svjetskog kupa i Olimpijskim igrama u Riju gdje je osvojio zlatnu medalju. Stoga slobodno mogu citirati same proizvođače da je ovdje riječ o `Gold Standard` kotačima. Ono što Trek izdvaja od svoje konkurencije jesu tzv. `Boost` veličine naba na oba kotača. Naprijed tako dolazi 15x110mm, a straga 12x148mm osovina. Kako se sama dimenzija kotača povećala sa 26“ na 29“, kut pod kojim žbice dolaze na osovinu nabe se smanjio. Samim time smanjila se i čvrstoća i napetost kotača. U Trek-u su to prepoznali i iz tog razloga izbacili novi standard za nabe, Boost, koji danas koriste i drugi proizvođači (op.a. zasada većinom još uvijek najviše na prednjem kotaču). Na taj način kotač je čvršći prilikom većih opterećenja koja se dešavaju prilikom skretanja u zavoje, sprinteva na nogama.
Dio koji Procaliber modele baca u sam vrh ispred ostale konkurencije je ranije spomenuti IsoSpeed. Kao što sam i napisao, IsoSpeed smo na Trek modelima prvo vidjeli na cestovnom modelu Domane. Na Domane modelu cilj je bio postići veću udobnost vozača koji su tražili bicikl s kojim će moći preći veće udaljenosti, a da im prilikom tog puta krutost bicikla i neudobnost ne odvlači višak energije. Samim time Domane model u svojoj najjačoj verziji služi i vozačima WorldTour ekipe Trek Segafredo kao bicikl koji koriste na klasicima poput Paris-Roubaix, Tour de Flanders itd. Kod Procaliber modela IsoSpeed daje pomak od 11mm, međutim gdje se dešava taj pomak? Upravo tamo gdje ga vozač najviše osjeti! Na sjedalu, odnosno na spoju `Top tube-a` i `Seat tube-a`! Međutim, o IsoSpeed-u očekujte više detalja u jednoj od idućih objava.
Dijelovi, kao što su volan, lulica volana, cijev sjedala, sjedalo i gume na biciklu dolaze od Bontrager-a. Volan i cijev sjedala su napravljeni od karbona, Bontrager XXX grupa proizvoda. Cijev sjedala zajedno sa sjedalom teži svega 350g (cijev sjedala je 31,8mm x 400mm) što u rukama ima neopisivo lagan osjećaj. Kompletan bicikl izvađen iz kutije i složen bez ikakvih zamjena teži svega 8.6kg te je zbog toga i dobio nadimak `UnderNine`. Do sada sam na biciklu „odvrtio“ otprilike 400 kilometara pa ću još malo pričekati sa zaključcima. Međutim, već sada jedno je sigurno! Nestrpljivo iščekujem one `FS segmente` pod svojom stražnjicom!
Photo: Velimir Kokot